Vratič, Řimbaba (Tanacetum parthenium)
25. 10. 2018 v 13:06
Přírodní půvab pro míchanou kytici.
Původ tanacetum
Tanacetum patří do řádu hvězdnicotvaré (Asterales) a čeledi hvězdnicovité (Asteraceae) a pocházejí z Jihovýchodní Evropy, Malé Asie a Kavkazu.
Původ jména tanacetum
Je odvozeno ze složeniny řeckých slov tanaos (tj. dlouhý, velký, vytrvalý) a akeomai (tj. léčím), případně athanasia (tj. nesmrtelnost). Základ názvu tanaos odkazuje ke skutečnosti, že si uschlé květy rostliny zachovávají svůj tvar a barvu.
Starověcí Řekové nazývali bylinu "Parthenium", pravděpodobně proto, že byla použita při léčbě, aby zachránila život někoho, kdo padl z Parthenonu během jeho stavby v 5. století před naším letopočtem.
České rodové jméno vratič pochází ze staroslověnského slova vrátyč. Jeden z výkladů českého názvu má svůj původ v lidových pověrách, které vratiči přisuzovaly čarodějnou moc. Podle nich pomáhá ke šťastnému návratu z cest domů, k vyléčení nevěry a návratu k milované osobě.
Symbolika a zajímavosti
Květina symbolizuje, že láska k Tobě mne poblouznila. Tanacetum se těší velké popularitě v bohatě míchaných kyticích a je skvělou alternativou za nevěstin závoj. Také je velmi oblíbený pro svatební kytice s divokými květy. Díky svým malým žlutobílým květům je také přezdívám „divoký heřmánek“. Čerstvá i sušená nať odpuzuje moly. Tanacetum je léčivá rostlina. Působí proti horečce, protirevmaticky, snižuje bolest a podporuje trávení.
Barvy a tvary
Květy jsou "sedmikráskovité". Jednokvěté bílé paprskové květy jsou podlouhlé, kotoučové květy jsou žluté. Existují i druhy které mají květy plnokvěté. Listy jsou žlutozelené a mají silnou citrusovou vůni.
Péče o řezané tanacetum
Květiny před vložením do vázy seřízněte pod tekoucí vodou. Tanacetum je velmi citlivé na vyšší obsah etylenu v ovzduší, který produkuje zralé ovoce a zelenina, a neměli by být umísťovány poblíž mís s ovocem. Životnost řezaného Tanacetum ve váze je při správné péči 8-10 dní.
Pokud budete chtít rostlinu sušit, zavěste ji ideálně v tmavé místnosti za pokojové teploty květenstvím dolů, takto lze i v domácích podmínkách dosáhnout velice pěkných výsledků.