Nevadlec (Celosia)

Tato květina je rostoucí, prosperující klenot pro vnitřní a venkovní použití.

Nemůžete jít kolem květiny Celosia a nezastavit se, protože tento plamen vyčnívá s jasnými barvami a tvary, kterých se chcete dotknout, abyste zjistili, zda jsou skutečné (a ony jsou). 

Celosia v míchané kyticiCelosia v květinové krabičce

Původ Celosia

Celosia patří do řádu hvozdíkotvaré (Caryophyllales) a čeledi laskavcovité (Amaranthaceae). Pochází z tropických částí Asie, Afriky, Indonesie a zahrnuje 60 druhů. Do Evropy byla přivezena z Asie v roce 1570.

Původ jména Celosia

Celosia je odvozena z řeckého „keleos“ (plamen), který lze odvodit z tvaru a květenství prvotních celosii.

Symbolika a zajímavosti

Celosia symbolizuje odvahu. Chcete-li u někoho přitáhnout jeho odvahu k něčemu vzrušujícímu, pak je velká skupina Celosii jako vynikající dárek. V kombinaci se světlejšími květinami je perfektní výplní do podzimní vazby a míchaných kytic.

Celosia v míchané kyticiCelosia v míchané kyticiCelosia v míchané kytici

Barvy a tvary

Ohnivé barvy a úchvatné tvary, to jsou věci podle, kterých poznáte Celosii. Mají bílý, červený, žlutý, růžový, fialový, oranžový, zelený nebo vícebarevný vzhled. Někdy narazíte na Celosii ve formě oblaku, někdy jako úchvatné úzké ocasy, nebo pohádkový hřeben plný sametových zákrutů, které vypadají jako mozky. Všestranné květiny mají mírně kořeněnou vůni.

Zelená celosiaOranžová celosiaŽlutá celosiaČervená celosia

Péče o řezanou Celosii

Květiny před vložením do vázy šikmo seřízneme, aby byly schopné pojmout co nejvíce vody. Celosie jsou náročné na dostatek vody, proto ji pravidelně doplňujeme. Listy jsou plíce květiny. Je lepší nechat na stonku několik listů, ale nenechat listy ve váze pod vodou. Celosie jsou velmi citlivé na vyšší obsah etylenu v ovzduší, který produkuje zralé ovoce a zelenina, a neměli by být umísťovány poblíž mís s ovocem. Životnost této řezané květiny je při správné péči cca 6 až 10 dnů.

Celosie se po odstranění listů suší zavěšené v temnu, nejlepší jsou tmavé červené a purpurové odrůdy.

Pěstitelé

Anton van der Hout, Feiko Sonneveld