Jak usušit růže
6. 6. 2019 v 21:41
Jak usušit růže? Růže nejlépe usušíte tak, že je svážete k sobě a zavěsíte hlavičkami dolů. Pro sušení růží je ideálním místem takové, kde je dostatek tmy a dobré proudění vzduchu. Proces sušení růží trvá 2 až 4 týdny. Výsledek můžete podpořit použi
Vše co potřebujete vědět o sušení růží
Jak usušit růže - postup
Nejčastější chybou při sušení růží je čekání. Pokud chceme mít skutečně krásné sušené růže, musíme začít ideálně tentýž den, kdy je dostaneme nebo si je koupíme.
- Kytici růží rozdělte na menší svazky podle druhu květiny. Velké květy, například pivoněk sušte pro jistotu jednotlivě.
- Odstraňte všechny listy a vybírejte jen zdravé květiny.
- Následně svažte dva až tři stonky gumičkou, nebo lýkem. Pokud se rozhodnete pro gumičku, neutahujte ji moc pevně, aby nedošlo k tvorbě záhybů a tím pádem i zahnívání.
- Růže zavěste hlavičkami dolů. Sušte je na tmavém místě s dostatečným prouděním vzduchu. Mezi nimi a stropem by měl být alespoň 15 cm prostor.
- Nespěchejte a nechte růže pořádně vysušit (2 až 4 týdny).
- Výsledek zafixujte sprejem na sušené květiny. Podpoříte stálost barev a květy se nebudou drolit. Postačí i klasický lak na vlasy.
Ne všechny růže lze usušit
Tedy ono to vlastně jde, ale výsledek nebude tak pěkný. Nejkrásnější výsledek získáte usušením růží v tmavých barvách. Méně blednou a barvy jsou výraznější. Naopak krémové nebo bílé růže chytnou okrový nebo hnědý odstín.
Další postupy jak usušit růže
Pokud se vám nezamlouvá myšlenka, že si růže ve váze neužijete ani jeden den, můžete je usušit ve vodě. Jednoduše naplníte vázu jen menším množstvím vody. Růže během pár hodin všechnu vodu vypije, květ mezitím nakvete do vámi požadované podoby a následně uschne.
Nebo můžete vyzkoušet usušení růží v mikrovlnné troubě. Je to riskantní způsob jak usušit růže, ale je efektivní. Musíte být jen opravdu obezřetní, abyste je nespálili. Troubu raději nastavte na nejnižší možný stupeň, pravidelně kontrolujte situaci a sušení prokládejte kratšími pauzami.
Růže můžete usušit také s pomocí speciálního přípravku. Nazývá se silikagel a k jeho vlastnostem patří pohlcování přebytečné vody. Stačí nasypat trochu na dno vázy a na květinu samotnou. Vysušování růží sice chvíli trvá, ale dosáhnete pravděpodobně nejlepších výsledků. Silikagel najdete například v obchodě s laboratorními potřebami. Nebojte, je netoxický.
Jak pečovat o sušené růže
Se sušením růží nespěchejte a nechte je pořádně proschnout. Následně je zafixujte sprejem na sušené květiny. Prodlužuje životnost barev a zamezuje drolení usušených částí květin. Postačí i klasický lak na vlasy. Jen pozor na parfemované spreje. Sušené růže v sobě zadržují pachy, které by vám mohly být časem nepříjemné. V neposlední řadě jsou sušené růže skvělým lapačem prachu. Stačí je očistit proudem vzduchu (např. fénem) a hned je po problému.
V souvislosti s tímto tématem by vás mohlo také zajímat:
5 kreativních tipů, jak využít květiny z kytice
Množení růží: máme návod přímo od vás!
Díl první: květiny podle hosta