Eryngium - okrasný bodlák
14. 10. 2018 v 20:36
Bodlák do kytice? Budete překvapeni jakou parádu dokáže eryngium vytvořit.
Asi netušíte, že patří do stejné čeledi jako všem známá mrkev. Narozdíl od ní se však perfektně hodí do elegantních svatebních kytic.
Původ eryngia
Eryngium, česky Máčka, patří do řádu miříkotvaré (Apiales) a čeledi miříkovité (Apiaceae). Jedná se celosvětové rozšířený rod rostlin vyskytující se v mírných a subtropických pásmech, čítající kolem 250 druhů rostlin.
Původ jména
Eryngium : vypůjčený z latiny ēryngē, -ǐum odvozené z řeckého éry , který již označil různé druhy současného rodu, ale také jiné bodláky. Jméno rodu "Eryngium" pochází z názvu používaného pro rostlinu ve starověkém Řecku. Jméno používal Theophrastus, také nazývaný jako otec botaniky, pravděpodobně pro rostlinu Eryngium campestre.
Symbolika a zajímavosti
Eryngium je symbolem nezávislosti, závažnosti a přitažlivosti. Nejvíce mu to sluší v míchaných kyticích z méně tradičních květin. Své uplatnění najde také jako dekorační zeleň do kytic z lučních květů a svatebních kytic. Stejně jako další okrasné bodláky působí dekorativně v suchých aranžmá, a proto se často jejich květy suší.
Barvy a tvary
Květy okrasného bodláku jsou kopulovité okolíky obvykle modré, fialové, zelené nebo bělavé barvy obklopené ostnatými listeny. Je to velmi medonosná rostlina.
Péče o řezané eryngium
Stonky seřízněte ostrým nožem pod úhlem 45 stupňů. Odstraňte všechny listy, které by zasahovaly do vody. Chraňte květiny před přímým slunečním zářením, průvanem nebo nadměrným teplem. Životnost eryngia ve váze je cca 6-10 dnů.
Pokud budete chtít rostlinu sušit, zavěste ji ideálně v tmavé místnosti za pokojové teploty květenstvím dolů, takto lze i v domácích podmínkách dosáhnout velice pěkných výsledků.
Pěstitelé okrasných bodláků